Nu har jag börjat sy kuddar av de infärgade bitarna av ylletyg, tillsammans med tyger som fanns i skåpen sedan tidigare. Det blir varken broderi eller applikation, som jag först tänkte, utan skarvsöm. Att sy för hand med vaxad lintråd är avkoppling och arbete samtidigt! Den övre bilden visar avigsidan och på den nedre ser man rätsidan av den blivande kudden. Det vita tyget ska klippas av intill sömmen på rätsidan för att bilda den smala vita randen i skarven mellan de färgade tygerna.
Förhoppningsvis hinner jag brodera ett par kuddar också till medlemsutställningen på Konsthantverkarna i Örebro som har vernissage den 24 mars.


24 februari, 2012 kl. 16:39 |
Du syr ju våren! Alldeles vårlikt & vackert. Ser fram emot att få se den klar! Trevlig helg.
24 februari, 2012 kl. 19:52 |
Det enkla är ofta bäst. Ursnyggt!
24 februari, 2012 kl. 23:45 |
Så instruktivt . Jag tror nästan att jag förstår. Skall bli spännande att se på Konsthantverkarna i Örebro.
25 februari, 2012 kl. 09:27 |
Tack för den påminnelsen, ska sy en sängkjol av yllespill och vill göra nått mer än bara sy ihop men det får inte ta för lång tid.
25 februari, 2012 kl. 11:13 |
Superhärliga färger! Och sä läckert med det vita mellan varje färg!
26 februari, 2012 kl. 23:11 |
hmmm kommenterade häromdagen men verkar som det for ut i cyberspacen . snyggt snyggt! vårglatt!
ja man stickar med en tråd i taget – superbra!